Pole SM 2019 - resultat

Pole Sport FINALER
Professional Master 40 + Mixad 
1 Maria Widmark 20.4

Professional Master 50+ Mixad 
1 Liselott Takala 29.5

Professional Senior Dubbel (dam-dam) 
1 Therese Johansson & Hedda Britse 25.1

Elite Novice Flicka (10-14 år) 
1 Felicia Edvardsson 23.4 VM Plats! 

Elite Senior Dam (18-39 år) 
1 Emma Ring 37.3 VM Plats!
2 Christel Wallin 31.4 VM Plats!

Elite Senior Herr (18-39 år) 
1 David Vigren 22.7 - VM Plats!

Elite Masters 40 + Dam 
1 Evelina Kaarme 30.3 - VM Plats!
2 Catarina Odén 29.3 - VM plats!

Elite Dubbel Senior (dam-herr) 
1 Marie Graff & Jonas Helander Claesson 11.5-VM Plats !

Resultat Final 16 mars 
Dubbel Amatör senior dam-dam


1.Sofia Nordqvist Antonsson & Josefin Adler 9.2

Pole Sport FINALER
Amatör Novice Flicka
(10-14 år) 
1 Linn Herlitz 7.5

Amatör Junior Flicka (15-17 år) 
1 Majali Iderström Pankinaho 16.7
2 Nadine Reinholdsson 13.7

Amatör Senior Dam (18-39 år) 
1 Ronja Forsgren Roll 30.1
2 Jenny Gehrke 23.3
3 Tove Hallenstål 22.3
4 Elin Hedqvist 20.5
5 Bonnie Wui 20.3
6 Nellie Åhlén 20
7 Beatrice Rangfeldt 18.6
8 Julia Alfredsson 14.9
9 Evelina Nilsson 14
10 Angelica Nordin 11.6

Amatör Masters 40 + Dam 
1 Jenny Werme 13.3
2 Maria Hjort 4.9

Amatör Dubbel (Youth) Mixad 
1 Nicole Vavra & Linnea Krasseberg 17

Professional Senior Dam (18-39 år) 
1 Hanna Häger 32.6
2 Ida Rosén 32.4
3 Danielle Ydstål 27.9
4 Caroline Svahn 27.8
5 Nina Elnertz 24.3
6 Leonilla Forsblom 24.1
7 Mathilda Karlsson 22.6
8 Kristina Börjesson 20.2
9 Alexandra Spännar Brus 19.7
10 Kseniia Bokova 17.5

Artistisk Pole FINALER
Amatör 

1. Erika Hansson 45.8
2. Zofie Strååt 42.4
3. Camilla Kihlström 34.6

Semi-Professional 
1. Sofia Navas 69.6
2. Nina Elnertz 59
3. Fanny Jannerlid-Söderberg 58.6
4. Clara Collman 58.4
5. Julia Granlund 53.6
6. Emilia Roosmark 51.2

Professionell dubbel 
1. Amanda Drotz & Ann-Christine Eriander 76.4
2. Marie Graff & Michaela Bonnerup 63

Professionell 
1. Anna-Maija Nyman 77.4
2. Elena Malioutina 61.2
3. Michaela Bonnerup 45.2

Aerial Hoop FINALER
Amatör senior women
 
1 Hanna Ravnskov 22.9
2 Stephanie Lövstrand 17.3
3 Sofia Nordqvist Antonsson 16.9
4 Nikola Litpakova 4.6

Professional Senior Women 
1 Nina Heldenius 29.2
2 Michaela Smeds 20.7
3 Ebba Tellberg 17.2

Professional Senior Doubles Mixed 
1 Maria Isaksson & Sarah Atherton 19.1

Elite Senior Women 
1 Therese Berge 29.7 - VM Plats!
2 Veronica Malmström 25.6 - VM TBC. (IPSF kommer komma med informatiom till oss angående minimum poäng krav för plats 2 i Hoop.)

Resultat Semi Finaler 16 mars 2019
Amatör Senior Dam 


1.Ronja Forsgren Roll 22.3
2.Malin Eriksson 16.1
3.Sofia Nordqvist Antonsson 13.5
4.Tove Hallenstål 17.9
5.Moa Joelsson 14.2
6.Nellie Åhlén 24.5
7.Amanda Lönnqvist 14.4
8.Linnea Sörensen 10.4
9.Bonnie Wui 28
10.Evelina Nilsson  16.8
11.Daniella Lopez 16.1
12.Erika Norman 9.7
13.Angelica Nordin 17.6
14.Jenny Gehrke  22.2
15.Elin Hedqvist 25.4
16.Julia Alfredsson 19
17.Ilaria Marotta  14.1
18. Beatrice Rangfeldt 20.4

Resultat Semi Finaler 16 mars 2019 
Professionell Senior Dam


1. Leonilla Forsblom 22.3
2. Hanna Häger 33.6
3. Caroline Svahn 21.2
4. Kseniia Bokova 16.5
5. Nina Elnertz 25.8
6. Anna Gulkova 5.1
7. Mathilda Karlsson 30.2
8. Alexandra Spännar Brus 26.8
9. Erica Andersson 18.6
10. Jenny Karlsson 7.1
11. Ida Rosén 36.4
12. Kristina Börjesson 23.9
13. Danielle Ydstål 34.4

Pole SM 2019 - Startordningar

Amatör Junior Flicka (15-17 år)

  1. Majali Iderström Pankinaho
  2. Nadine Reinholdsson
  3. Isabelle Molin Avhopp

Amatör Masters 40 + Mixad

  1. Jenny Werme
  2. Maria Hjort
Amatör Novice Flicka (10-14 år)
  1. Linn Herlitz​​​​​​
Amatör Senior Dam (18-39 år)
  1. Ronja Forsgren Roll
  2. Malin Eriksson
  3. Lovisa Strömberg, avhopp
  4. Tove Hallenstål
  5. Moa Joelsson
  6. Nellie Åhlén
  7. Amanda Lönnqvist
  8. Linnea Sörensen
  9. Bonnie Wui
  10. Evelina Nilsson
  11. Daniella Lopez
  12. Erika Norman
  13. Angelica Nordin
  14. Jenny Gehrke
  15. Elin Hedqvist
  16. Julia Alfredsson
  17. Ilaria Marotta
  18. Chrisrina Makris, Avhopp
  19. Beatrice Rangfeldt
  20. Sofia Nordqvist Antonsson
  21. Alexandra aspenlif, Avhopp
Amatör Dubbel (Youth) Mixad - För tävlande 10–17 år, en junior och en novice tävlande. De tävlande behöver följa kriterierna för novice dubbel
  1. Nicole Vavra & Linnea Krasseberg 
Amatör Dubbel Senior (dam-dam)
  1. Sofia Nordqvist Antonsson & Josefin Adler

Professional Senior Dam (18-39 år)

  1. Leonilla Forsblom
  2. Hanna Häger
  3. Caroline Svahn
  4. Kseniia Bokova
  5. Nina Elnertz
  6. Anna Gulkova
  7. Tytti Jussila, Avhopp
  8. Mathilda Karlsson
  9. Alexandra Spännar Brus
  10. Sara Lindberg, Avhopp
  11. Erica Andersson
  12. Jenny Karlsson
  13. Ida Rosén
  14. Kristina Börjesson
  15. Danielle Ydstål
Professional Master 40 + Mixad
  1. Maria Widmark
Professional Master 50+ Mixad
  1. Liselott Takala
Professional Senior Dubbel (dam-dam)
  1. Therese Johansson & Hedda Britse
Elite Novice Flicka (10-14 år)
  1. Felicia Edvardsson
Elite Senior Dam (18-39 år)
  1. Emma Ring
  2. Christel Wallin
Elite Senior Herr (18-39 år)
  1. David Vigren
  2. Jonas Helander-Claesson, Avhopp
Elite Masters 40 + Mixad
  1. Catarina Odén
  2. Evelina Kaarme
Elite Dubbel Senior (dam-herr)
  1. Marie Graff & Jonas Helander Claesson
Battle 1
David Vigren V.
Jonas Helander-Claesson, Avhopp

Battle 2
David J Hultgren V. Jonas Helander-Claesson, Avhopp
 
Battle3
David Vigren V. 
David J Hultgren 

Show battle
Vinnare Herr V. 
Anna-Maija Nyman

Amatör

  1. Zofie Strååt
  2. Camilla Kihlström
  3. Danny Castillo Cabrera, Avhopp
  4. Erika Hansson
Semi-Professional
  1. Clara Collman
  2. Nina Elnertz
  3. Fanny Jannerlid-Söderberg
  4. Sofia Navas
  5. Julia Granlund
  6. Emma Aspenberg, Avhopp
  7. Emilia Roosmark
Professional dubbel
  1. Marie Graff & Michaela Bonnerup
  2. Amanda Drotz & Ann-Christine (Anki) Eriander
Professional
  1. Anna-Maija Nyman
  2. Elena Malioutina
  3. Michaela Bonnerup

Hoop Amatör senior women

  1. Jenny Hallkvist Avhopp
  2. Sofia Nordqvist Antonsson 
  3. Hanna Ravnskov
  4. Nikola Liptáková
  5. Stephanie Lövstrand

Hoop Professional Senior Women

  1. Michaela Smeds 
  2. Nina Heldenius 
  3. Ebba Tellberg

Hoop Professional Senior Doubles Mixed

  1. Maria Isaksson & Sarah Atherton
Hoop Elite Senior Women
  1. Veronica Malmström 
  2. Therese Berge